# SPM4015T-1R0M-LR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SPM4015T-1R0M-LR
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/spm4015t-1r0m-lr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/spm4015t-1r0m-lr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/17/445-174478-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 8.9A
- **Current Rating (Amps):** 4.7 A
- **DC Resistance (DCR):** 33.6mOhm Max
- **Height:** 0.059" (1.50mm)
- **Inductance:** 1 µH
- **Material:** Metal
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.173" L x 0.161" W (4.40mm x 4.10mm)
- **Tolerance:** ±20%