# SPM4012T-1R0M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SPM4012T-1R0M
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/spm4012t-1r0m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/spm4012t-1r0m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/15/445-15779-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 4.8A
- **Current Rating (Amps):** 4.3 A
- **DC Resistance (DCR):** 45mOhm Max
- **Height:** 0.047" (1.20mm)
- **Inductance:** 1 µH
- **Material:** Metal
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.173" L x 0.161" W (4.40mm x 4.10mm)
- **Tolerance:** ±20%