# SPM3020T-4R7M-LR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SPM3020T-4R7M-LR
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/spm3020t-4r7m-lr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/spm3020t-4r7m-lr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/17/445-174478-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2.9A
- **Current Rating (Amps):** 1.9 A
- **DC Resistance (DCR):** 174.5mOhm Max
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Inductance:** 4.7 µH
- **Material:** Metal
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.126" L x 0.118" W (3.20mm x 3.00mm)
- **Tolerance:** ±20%