# SPM3012T-2R2M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SPM3012T-2R2M
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/spm3012t-2r2m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/spm3012t-2r2m#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/44/5-/87/445-8724-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/87/445-8724-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2.5A
- **Current Rating (Amps):** 2.2 A
- **DC Resistance (DCR):** 115mOhm Max
- **Height:** 0.047" (1.20mm)
- **Inductance:** 2.2 µH
- **Material:** Metal
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.126" L x 0.118" W (3.20mm x 3.00mm)
- **Tolerance:** ±20%