# SPM10065VT-330M-D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SPM10065VT-330M-D
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/spm10065vt-330m-d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/spm10065vt-330m-d#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 8.8A
- **Current Rating (Amps):** 4.9 A
- **DC Resistance (DCR):** 59mOhm
- **Height:** 0.256" (6.50mm)
- **Inductance:** 33 µH
- **Material:** Metal Composite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.413" L x 0.394" W (10.50mm x 10.00mm)
- **Tolerance:** ±20%