# SPM10040T-220M-HZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SPM10040T-220M-HZ
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/spm10040t-220m-hz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/spm10040t-220m-hz#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/17/445-175128-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3.4A
- **Current Rating (Amps):** 5.2 A
- **DC Resistance (DCR):** 78.94mOhm Max
- **Height:** 0.157" (4.00mm)
- **Inductance:** 22 µH
- **Material:** Metal
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.421" L x 0.394" W (10.70mm x 10.00mm)
- **Tolerance:** ±20%