# SPK4-0.006-AC-97
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SPK4-0.006-AC-97
- **Manufacturer:** Bergquist
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Pads, Sheets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/spk4-0-006-ac-97
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/spk4-0-006-ac-97#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Adhesive - One Side
- **Backing, Carrier:** Polyimide
- **Color:** Gray
- **Material:** Silicone Rubber
- **Outline:** 22.61mm x 20.45mm
- **Shape:** Rectangular
- **Thermal Conductivity:** 0.9W/m-K
- **Thermal Resistivity:** 0.48°C/W
- **Thickness:** 0.0060" (0.152mm)