Part Number: SPET-21515 Manufacturer: Sanken Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Diodes - Rectifiers - Arrays Product URL: https://distyparts.com/product/spet-21515 RFQ URL: https://distyparts.com/product/spet-21515#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/12/61/-S/1261-SPET-21515DKR-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/61/-S/1261-SPET-21015DKR-ND.jpg Summary: SPET-21515 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Sanken and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: SPET-21515 is a diodes - rectifiers - arrays from Sanken. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 70 A @ 150 V Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: -40°C ~ 150°C Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Supplier Device Package: TO-252 Technology: Schottky Voltage: 980 mV @ 6.5 A Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/sanken Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/diodes-rectifiers-arrays Canonical URL: https://distyparts.com/product/spet-21515