# SPET-21515
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SPET-21515
- **Manufacturer:** Sanken
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/spet-21515
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/spet-21515#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/61/-S/1261-SPET-21015DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 70 A @ 150 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-252
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 980 mV @ 6.5 A