# SPD74R-563M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SPD74R-563M
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/spd74r-563m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/spd74r-563m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/DN/76/16/DN7616DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.1A
- **Current Rating (Amps):** 1.1 A
- **DC Resistance (DCR):** 350mOhm Max
- **Height:** 0.185" (4.70mm)
- **Inductance:** 56 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
- **Tolerance:** ±20%