# SPD73-683M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SPD73-683M
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/spd73-683m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/spd73-683m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/DN/75/93/DN7593DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.05A
- **Current Rating (Amps):** 1.05 A
- **DC Resistance (DCR):** 520mOhm Max
- **Height:** 0.154" (3.90mm)
- **Inductance:** 68 ÂµH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
- **Tolerance:** Â±20%