# SPD127R-222M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SPD127R-222M
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/spd127r-222m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/spd127r-222m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/DN/76/58/DN7658DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 8.5A
- **Current Rating (Amps):** 8.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 15mOhm Max
- **Height:** 0.315" (8.00mm)
- **Inductance:** 2.2 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
- **Tolerance:** ±20%