# SPC5633MF1MLQ40
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SPC5633MF1MLQ40
- **Manufacturer:** Freescale Semiconductor
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/spc5633mf1mlq40
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/spc5633mf1mlq40#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** CANbus, EBI/EMI, LINbus, SCI, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** e200z3
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Data Converters:** A/D 32x12b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 80
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** DMA, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 1MB (1M x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 64K x 8
- **Speed:** 40MHz
- **Supplier Device Package:** 144-LQFP (20x20)
- **Voltage:** 4.5V ~ 5.25V