# SPC5566MVR132,557
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SPC5566MVR132,557
- **Manufacturer:** NXP Semiconductors
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/spc5566mvr132-557
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/spc5566mvr132-557#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** CANbus, EBI/EMI, Ethernet, SCI, SPI
- **Core Processor:** e200z6
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Data Converters:** A/D 40x12b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 256
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C (TA)
- **Oscillator Type:** External
- **Peripherals:** DMA, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 3MB (3M x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 128K x 8
- **Speed:** 132MHz
- **Supplier Device Package:** 416-PBGA (27x27)
- **Voltage:** 1.35V ~ 1.65V