# SPC5517SAMLU66
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SPC5517SAMLU66
- **Manufacturer:** Freescale Semiconductor
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/spc5517samlu66
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/spc5517samlu66#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** CANbus, EBI/EMI, I²C, SCI, SPI
- **Core Processor:** e200z1
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Data Converters:** A/D 40x12b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 137
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** DMA, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 1.5MB (1.5M x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 64K x 8
- **Speed:** 66MHz
- **Supplier Device Package:** 176-LQFP (24x24)
- **Voltage:** 4.5V ~ 5.25V