# SPC5516EACMG48
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SPC5516EACMG48
- **Manufacturer:** NXP Semiconductors
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/spc5516eacmg48-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/spc5516eacmg48-2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/10/09/51/10095183-568-14861-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** CANbus, EBI/EMI, I²C, SCI, SPI
- **Core Processor:** e200z0, e200z1
- **Core Size:** 32-Bit Dual-Core
- **Data Converters:** A/D 40x12b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 144
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** DMA, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 1MB (1M x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 64K x 8
- **Speed:** 48MHz
- **Supplier Device Package:** 208-BGA (17x17)
- **Voltage:** 4.5V ~ 5.25V