# SPC5514EBVLQ48
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SPC5514EBVLQ48
- **Manufacturer:** Freescale Semiconductor
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/spc5514ebvlq48
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/spc5514ebvlq48#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** CANbus, EBI/EMI, I²C, SCI, SPI
- **Core Processor:** e200z1
- **Core Size:** 32-Bit Dual-Core
- **Data Converters:** A/D 40x12b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 111
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C (TA)
- **Oscillator Type:** External
- **Peripherals:** DMA, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 512KB (512K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 32K x 8
- **Speed:** 48MHz
- **Supplier Device Package:** 144-LQFP (20x20)
- **Voltage:** 4.5V ~ 5.25V