# SP900S-0.009-AC-05
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SP900S-0.009-AC-05
- **Manufacturer:** Bergquist
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Pads, Sheets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sp900s-0-009-ac-05
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sp900s-0-009-ac-05#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/76/84/8676840-BER172-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Adhesive - One Side
- **Backing, Carrier:** Fiberglass
- **Color:** Pink
- **Material:** Silicone Rubber
- **Outline:** 41.91mm x 28.96mm
- **Shape:** Rhombus
- **Thermal Conductivity:** 1.6W/m-K
- **Thermal Resistivity:** 0.61°C/W
- **Thickness:** 0.0090" (0.229mm)