# SP900S-0.009-00-25
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SP900S-0.009-00-25
- **Manufacturer:** Bergquist
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Pads, Sheets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sp900s-0-009-00-25
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sp900s-0-009-00-25#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/82/98/8682988-BER173-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Backing, Carrier:** Fiberglass
- **Color:** Pink
- **Material:** Silicone Rubber
- **Outline:** 25.40mm x 6.60mm
- **Shape:** Round
- **Thermal Conductivity:** 1.6W/m-K
- **Thermal Resistivity:** 0.61°C/W
- **Thickness:** 0.0090" (0.229mm)