# SP400-0.007-00-1212
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SP400-0.007-00-1212
- **Manufacturer:** Bergquist
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Pads, Sheets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sp400-0-007-00-1212
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sp400-0-007-00-1212#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Backing, Carrier:** Fiberglass
- **Color:** Gray
- **Material:** Silicone Rubber
- **Outline:** 304.80mm x 304.80mm
- **Shape:** Square
- **Thermal Conductivity:** 0.9W/m-K
- **Thermal Resistivity:** 1.40°C/W
- **Thickness:** 0.0070" (0.178mm)