# SP2027M00020T1521003
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SP2027M00020T1521003
- **Manufacturer:** Hefei Jingweite Electronics Co., Ltd.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sp2027m00020t1521003
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sp2027m00020t1521003#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 20 Ω
- **Frequency:** 27 MHz
- **Frequency Stability:** ±30ppm
- **Frequency Tolerance:** ±10ppm
- **Height:** 0.145" (3.68mm)
- **Load Capacitance:** 20pF
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Size:** 0.425" L x 0.173" W (10.80mm x 4.40mm)