# SP2000-0.015-00-62
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SP2000-0.015-00-62
- **Manufacturer:** Bergquist
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Pads, Sheets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sp2000-0-015-00-62
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sp2000-0-015-00-62#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Backing, Carrier:** Fiberglass
- **Color:** White
- **Material:** Silicone Elastomer
- **Outline:** 19.05mm x 15.24mm
- **Shape:** Rectangular
- **Thermal Conductivity:** 3.5W/m-K
- **Thermal Resistivity:** 0.33°C/W
- **Thickness:** 0.0150" (0.381mm)