# SP2-L2-DC24V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SP2-L2-DC24V
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sp2-l2-dc24v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sp2-l2-dc24v#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/86/43/12864334-255-1490-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 12.5 mA
- **Coil Type:** Latching, Dual Coil
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Material:** Silver Tin Oxide (AgSnO)
- **Contact Rating (Current):** 15 A
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 16.8 VDC
- **Operate Time:** 30 ms
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 60°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 30 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC, 30VDC - Max
- **Termination Style:** Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)