# SP1812-122H
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SP1812-122H
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sp1812-122h
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sp1812-122h#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/DN/42/11/DN42114JDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.89A
- **Current Rating (Amps):** 1.51 A
- **DC Resistance (DCR):** 88mOhm Max
- **Height:** 0.134" (3.40mm)
- **Inductance:** 1.2 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.189" L x 0.134" W (4.80mm x 3.40mm)
- **Tolerance:** ±3%