# SP1500ST-0.008-02-1012
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SP1500ST-0.008-02-1012
- **Manufacturer:** Bergquist
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Pads, Sheets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sp1500st-0-008-02-1012
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sp1500st-0-008-02-1012#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Tacky - Both Sides
- **Backing, Carrier:** Fiberglass
- **Color:** Blue
- **Material:** Silicone Rubber
- **Outline:** 304.80mm x 254.00mm
- **Shape:** Rectangular
- **Thermal Conductivity:** 1.8W/m-K
- **Thermal Resistivity:** 0.23°C/W
- **Thickness:** 0.0080" (0.203mm)