# SP1000-0.009-AC-1212
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SP1000-0.009-AC-1212
- **Manufacturer:** Bergquist
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Pads, Sheets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sp1000-0-009-ac-1212
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sp1000-0-009-ac-1212#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Adhesive - One Side
- **Backing, Carrier:** Fiberglass
- **Color:** Pink
- **Material:** Silicone Rubber
- **Outline:** 304.80mm x 304.80mm
- **Shape:** Square
- **Thermal Conductivity:** 1.2W/m-K
- **Thermal Resistivity:** 0.35°C/W
- **Thickness:** 0.0090" (0.229mm)