# SP-L-0100-103-1%-RLU
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SP-L-0100-103-1%-RLU
- **Manufacturer:** Spectra Symbol
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sp-l-0100-103-1-rlu
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sp-l-0100-103-1-rlu#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Flexible Membrane - Linear
- **For Measuring:** Linear Position
- **Linear Range:** 0 ~ 100.00mm (0 ~ 3.94")
- **Linearity:** ±1%
- **Mounting Type:** Custom
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 50°C
- **Output:** Resistive
- **Resistance:** 10 kΩ
- **Resistance Tolerance:** ±20%