# SNU102K254R-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SNU102K254R-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/snu102k254r-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/snu102k254r-f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SN/U2/02/SNU202K104R-F-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Pulse, DV/DT; Snubber
- **Capacitance:** 0.25 µF
- **Dielectric Material:** Paper, Metallized
- **Height:** 2.134" (54.20mm)
- **Lead Spacing:** 0.810" (20.57mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 70°C
- **Size:** 2.100" L x 1.810" W (53.34mm x 45.97mm)
- **Termination:** Solder Lug
- **Tolerance:** ±10%