# SN74LVC2G14YEAR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SN74LVC2G14YEAR
- **Manufacturer:** Texas Instruments
- **Category:** Logic
- **Subcategory:** Gates and Inverters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sn74lvc2g14year
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sn74lvc2g14year#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 32mA, 32mA
- **Features:** Schmitt Trigger
- **Input Logic Level:** 1.4V ~ 3.7V
- **Logic Type:** Inverter
- **Max Propagation Delay @ V, Max CL:** 4.3ns @ 5V, 50pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Circuits:** 2
- **Number of Inputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Supplier Device Package:** 6-DSBGA
- **Voltage:** 1.65V ~ 5.5V