# SN74LVC240ANS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SN74LVC240ANS
- **Manufacturer:** Texas Instruments
- **Category:** Logic
- **Subcategory:** Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sn74lvc240ans
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sn74lvc240ans#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/29/6-/82/296-8278-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 24mA, 24mA
- **Logic Type:** Buffer, Inverting
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Bits per Element:** 4
- **Number of Elements:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Output Type:** 3-State
- **Supplier Device Package:** 20-SO
- **Voltage:** 1.65V ~ 3.6V