# SN74LVC1G32DRY2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SN74LVC1G32DRY2
- **Manufacturer:** Texas Instruments
- **Category:** Logic
- **Subcategory:** Gates and Inverters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sn74lvc1g32dry2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sn74lvc1g32dry2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/29/6-/21/296-21548-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 32mA, 32mA
- **Input Logic Level:** 1.7V ~ 2V
- **Logic Type:** OR Gate
- **Max Propagation Delay @ V, Max CL:** 4ns @ 5V, 50pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Circuits:** 1
- **Number of Inputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Supplier Device Package:** 6-SON (1.45x1)
- **Voltage:** 1.65V ~ 5.5V