# SN74LS240N3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SN74LS240N3
- **Manufacturer:** Texas Instruments
- **Category:** Logic
- **Subcategory:** Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sn74ls240n3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sn74ls240n3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 15mA, 24mA
- **Logic Type:** Buffer, Inverting
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Bits per Element:** 4
- **Number of Elements:** 2
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (TA)
- **Output Type:** 3-State
- **Supplier Device Package:** 20-PDIP
- **Voltage:** 4.75V ~ 5.25V