# SN74ABT640DWR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SN74ABT640DWR
- **Manufacturer:** Texas Instruments
- **Category:** Logic
- **Subcategory:** Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sn74abt640dwr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sn74abt640dwr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 32mA, 64mA
- **Logic Type:** Transceiver, Inverting
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Bits per Element:** 8
- **Number of Elements:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Output Type:** 3-State
- **Supplier Device Package:** 20-SOIC
- **Voltage:** 4.5V ~ 5.5V