# SN65HVD70DR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SN65HVD70DR
- **Manufacturer:** Texas Instruments
- **Category:** Interface
- **Subcategory:** Drivers, Receivers, Transceivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sn65hvd70dr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sn65hvd70dr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/LM/30/46/LM3046MX_NOPBDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Data Rate:** 400kbps
- **Duplex:** Full
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Drivers:** 1/1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Protocol:** RS422, RS485
- **Receiver Hysteresis:** 70 mV
- **Supplier Device Package:** 14-SOIC
- **Type:** Transceiver
- **Voltage:** 3V ~ 3.6V