# SN64BCT125ADRG4
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SN64BCT125ADRG4
- **Manufacturer:** Texas Instruments
- **Category:** Logic
- **Subcategory:** Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sn64bct125adrg4
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sn64bct125adrg4#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/LM/30/46/LM3046MX_NOPBDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 15mA, 64mA
- **Logic Type:** Buffer, Non-Inverting
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Bits per Element:** 1
- **Number of Elements:** 4
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Output Type:** 3-State
- **Supplier Device Package:** 14-SOIC
- **Voltage:** 4.5V ~ 5.5V