# SMWHC-500-01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SMWHC-500-01
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable Supports and Fasteners
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/smwhc-500-01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/smwhc-500-01#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/21/71/1321716-RPC5096-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Natural
- **Height:** 0.740" (18.80mm)
- **Length:** 1.180" (29.97mm)
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-2
- **Mounting Type:** Fastener
- **Opening Size:** 0.500" (12.70mm)
- **Type:** Clip, C-Type
- **Type Attributes:** Locking, Round
- **Width:** 0.394" (10.00mm)