# SMW71R1JT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SMW71R1JT
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/smw71r1jt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/smw71r1jt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/17/12/-S/1712-SMF71M3JTDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Height:** 0.390" (9.90mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 200°C
- **Power (Watts):** 7W
- **Resistance:** 1.1 Ω
- **Size:** 0.906" L x 0.374" W (23.00mm x 9.50mm)
- **Temperature Coefficient:** ±200ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%