# SMW3WL010RFS62
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SMW3WL010RFS62
- **Manufacturer:** Aillen
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/smw3wl010rfs62
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/smw3wl010rfs62#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Height:** 0.295" (7.49mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Power (Watts):** 3W
- **Resistance:** 10 Ω
- **Size:** 0.690" L x 0.275" W (17.53mm x 6.98mm)
- **Supplier Device Package:** 6927
- **Temperature Coefficient:** ±20ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%