# SMW2WL010RFS42
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SMW2WL010RFS42
- **Manufacturer:** Aillen
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/smw2wl010rfs42
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/smw2wl010rfs42#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Height:** 0.177" (4.49mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Power (Watts):** 2W
- **Resistance:** 10 Ω
- **Size:** 0.455" L x 0.275" W (11.56mm x 6.98mm)
- **Supplier Device Package:** 4527
- **Temperature Coefficient:** ±20ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%