# SMV1233-011LF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SMV1233-011LF
- **Manufacturer:** Skyworks Solutions
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Variable Capacitance (Varicaps, Varactors)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/smv1233-011lf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/smv1233-011lf#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/86/3-/11/863-1130-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/3-/10/863-1090-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Vr, F:** 1.1pF @ 6V, 50MHz
- **Capacitance Ratio:** 3.3
- **Capacitance Ratio Condition:** C1/C6
- **Diode Type:** Single
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C (TJ)
- **Supplier Device Package:** SOD-323
- **Voltage:** 15 V