# SMUB500PET
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SMUB500PET
- **Manufacturer:** Ohmite
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/smub500pet
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/smub500pet#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SM/UB/10/SMUB105PETDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 50 Ω
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.197" x 0.177" Face (5.00mm x 4.50mm)
- **Temperature Coefficient:** ±250ppm/°C
- **Termination Style:** Gull Wing
- **Tolerance:** ±20%