# SMT-R020-1.0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SMT-R020-1.0
- **Manufacturer:** Isabellenhuette
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/smt-r020-1-0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/smt-r020-1-0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Features:** Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 170°C
- **Power (Watts):** 7W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 20 mΩ
- **Size:** 0.280" L x 0.165" W (7.10mm x 4.20mm)
- **Supplier Device Package:** 2817
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%