# SMP100MC-140
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SMP100MC-140
- **Subcategory:** TVS - Thyristors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/smp100mc-140
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/smp100mc-140#rfq
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 60pF
- **Current:** 100 A
- **Supplier Device Package:** SMB
- **Voltage:** 175V