# SMP100LC-400
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SMP100LC-400
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Thyristors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/smp100lc-400
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/smp100lc-400#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/7-/16/497-16031-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 45pF
- **Current:** 100 A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Elements:** 1
- **Supplier Device Package:** SMB
- **Voltage:** 530V