# SMM12-12-KB-I38
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SMM12-12-KB-I38
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/smm12-12-kb-i38
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/smm12-12-kb-i38#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CE, cULus, FCC, PSE, TUV
- **Current:** 1A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** Multi-Blade (Sold Separately)
- **Input Type:** Multi-Blade (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 100mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Output Connector:** USB A Receptacle
- **Power (Watts):** 12 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 2.24" L x 1.54" W x 1.34" H (57.0mm x 39.0mm x 34.0mm)
- **Standard Number:** 60601-1; 60950-1
- **Voltage:** 12V