# SMM-140-02-S-D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SMM-140-02-S-D
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Receptacles, Female Sockets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/smm-140-02-s-d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/smm-140-02-s-d#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/64/49/72/6449724-SAM1243-40-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Receptacle
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Finish Thickness:** 30.0碌in (0.76碌m)
- **Contact Type:** Female Socket
- **Current Rating (Amps):** 3.2A per Contact
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.140" (3.56mm)
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 80
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Pitch:** 0.079" (2.00mm)
- **Row Spacing:** 0.079" (2.00mm)
- **Style:** Board to Board or Cable
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 350VAC