# SMLD12WBN1W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SMLD12WBN1W
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Indication - Discrete
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/smld12wbn1w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/smld12wbn1w#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SM/LD/12/SMLD12WBN1W1DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** White
- **Current:** 5mA
- **Height (Max):** 0.65mm
- **Lens Size:** 1.20mm x 0.80mm
- **Lens Style:** Rectangle with Flat Top
- **Millicandela Rating:** 120mcd
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 1.60mm L x 0.80mm W
- **Supplier Device Package:** 0603
- **Voltage:** 2.9V