# SMLA12WBC7W1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SMLA12WBC7W1
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Indication - Discrete
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/smla12wbc7w1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/smla12wbc7w1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** White
- **Current:** 5mA
- **Height (Max):** 0.65mm
- **Lens Size:** 1.20mm x 0.68mm
- **Lens Style:** Rectangle with Flat Top
- **Millicandela Rating:** 56mcd
- **Mounting Type:** Surface Mount, Right Angle
- **Size:** 1.60mm L x 1.15mm W
- **Supplier Device Package:** 1611(0605)
- **Voltage:** 2.9V