# SML-P12M2TT86R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SML-P12M2TT86R
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Indication - Discrete
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sml-p12m2tt86r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sml-p12m2tt86r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Green
- **Configuration:** Standard
- **Current:** 20mA
- **Height (Max):** 0.25mm
- **Lens Color:** Colorless
- **Lens Size:** 0.60mm
- **Lens Style:** Square with Flat Top
- **Lens Transparency:** Clear
- **Millicandela Rating:** 25mcd
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 1.00mm L x 0.60mm W
- **Supplier Device Package:** 1006 (0402)
- **Voltage:** 2.2V