# SML-E12U8WT86
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SML-E12U8WT86
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sml-e12u8wt86
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sml-e12u8wt86#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/51/1-/15/511-1585-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Red
- **Configuration:** Standard
- **Current:** 20mA
- **Height (Max):** 0.46mm
- **Lens Color:** White
- **Lens Size:** 1.20mm x 0.80mm
- **Lens Style:** Rectangle with Flat Top
- **Lens Transparency:** Diffused
- **Millicandela Rating:** 63mcd
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 1.60mm L x 0.80mm W
- **Supplier Device Package:** 1608 (0603)
- **Voltage:** 2.2V